Česká republika

Zimní dovolená v Jižních Čechách

Tuhle zimu jsem si už myslela, že mě žádné zimní sporty nečekají, natožpak dovolená. Za zimní „splněno“ jsem považovala postavení sněhuláka☃, škrábání okna a týden s pořádnými mrazy❄. Ale právě ty mrazy bránili tátovi v práci, tak se rozhodl vzít nás s bráchou na prodloužený víkend na hory?

Takže ano – není to tak úplně dovolená, jen prodloužený víkend, ale já jsem za něj tak nesmírně vděčná!?Takže přeskočím nějaké detaily – ty můžete vidět ve videu na konci článku?

Jeli jsme do chaty poblíž vesnice Nové Hutě a hned druhý den jsme jeli na doporučení na Zadov. Brácha si chtěl zajezdit na prkně – přes dva roky na něm nestál?, taťka si chtěl ještě naposled tuhle zimu zalyžovat⛷ a já se na poslední chvíli rozhodla, že chci na běžky?

Je to snad poprvé, co jsem se na něco podobného vydala sama, asi jsem se vždycky bála, ale jsem ráda, že jsem to udělala, protože jsem to skutečně moc chtěla a doposud jsem měla za to, že se musím přizpůsobit ostatním. Ale nemusím ?, jsem už velká holka.

Nevím, co se stalo, ale místo Zadova jsme dojeli do Kvildy, a to byl zásadní problém?Já měla štěstí a hned první půjčovna byla speciálka na běžky, takže já dostala běžky pro začátečníky (stála jsem na nich do té doby jen jednou) a vydala se na cestu. Cena za celý set na půl dne byla 250Kč a na celý den 280Kč, takže nebylo co řešit.

Jela jsem z Kvildy na Horskou Kvildu (do restaurace Rankl) a zpátky. Je to cca 6km (12 celkem) a cesta mi trvala – včetně focení, smrkání, kochání, smrkání – 2hodiny. Takže docela pohoda, ale cestou zpátky jsem na to šlapala, protože…

V celkem třech půjčovnách měli jedno jediné 140cm dlouhé prkno na půjčení a to vypadalo, jako kdyby ho měli šest let pod autem. A vázání – o něm škoda mluvit. Větší katastrofa byl ale samotný svah – jak mi říkáme = krypl louka. Vážně maximálně pro děti na učení. Takže si nezajezdili, brácha si jen zablbnul, ale bylo to spíš nebezpečný, tak se na to vykašlali.

Takže po příjezdu, kdy jsem skoro vyplivla duši, jsme doufali, že se v Kvildě najíme, ale chyba lávky – z celkem 5ti hotelových restaurací vařili POUZE PRO HOSTY 4, a v té páté chtěli za svíčkovou 230kč a hruškový štrůdl 95kč?? Takže jsme jeli do restaurace Rankl – tam ceny také vyšší, ale s tím se tady musí počítat?

A teď takové drobné doporučení – ať už jedete na lyžovačku kamkoli, nezapomeňte do auta vrazit nabíjecí kabely a řetězy. My použili skoro oboje. Druhý den odpoledne se nám auto sklouzlo a museli jsme ho vyhrabávat a vypodkládat dřevem (tedy skoro jsme nasazovali řetězy) a startovací kabely nám zachránili den třetí, protože táta po vyhrabání auta samou radostí zapomněl klíčky v zapalování a zapnutá světla přes noc vybila baterku. Naštěstí nás soused nahodil?

No každopádně jelikož zamrzlo (opět vděčím těm urputným mrazům) Lipno, chtěla jsem toho za každou cenu využít?Pokud je led dostatečně silný a najdou se dobrovolníci na údržbu, vytvoří na Lipně několik okruhů – všechny se nazývají Ledová magistrála. Původně jsem si myslela, že je to jedna dlouuuhá stezka, ale bohužel. Každopádně, my využili pouze okruhu, který má nástupní místo v Lipně nad Vltavou. Brácha si tam půjčil prkno a byl si zajezdit ve zdejším skiareálu.

Okruh měřil 3km, byl dostatečně široký a hezky udržovaný. Bohužel v ledu byla spousta dlouhých prasklin, za které se brusle zasekne a vy hodíte hubu. A to se mi také dvakrát stalo?, stejně jako spoustě ostatním?Lidí na něm bylo dost, ale rozprostřeli se a byli ohleduplní☺ – tedy až na tatínka se synem, kteří si na dráze postavili hřiště na hokej? a několik lidí jezdících v protisměru?

Plus – z okruhu se dalo sjet na občerstvení na břehu Lipna. Tam spousta alkoholových nápojů na zahřátí – svařák, horký i studený Cider, grog, vodka s redbullem atd?Ceny 40-110Kč, milá obsluha i místa na sezení. Vedle občerstvení byla plocha, kde se hrál dětský hokej.

No, a to by bylo za mě asi tak všechno? Co se skiareálu v Lipně nad Vltavou týče, tak je rozšířen a pro snowborďáky je to prý český ráj!?Brácha si to tam nanejvýš užil a to i přesto, že tam probíhal dětský závod a lidí tam nebylo nejméně. Ale prý během jarních prázdnin Prahy to tam naprosto nemá cenu, je to prý hlava na hlavě (říkal zdejší instruktor lyžování).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.