Ze života

Tipy na vánoční dárky

Říkala jsem si, že to nebudu rozdělovat na „pro maminku“, „pro tatínka,“ a to z jednoduchého důvodu – stejně jako tatínek může rád vařit, tak maminka může ráda řídit nebo běhat překážkové závody.

Tak snad to pro vás poslouží jako inspirace co si přát, nebo co darovat😊
Samozřejmě je třeba myslet na to dvě věci:
1) Měli byste vědět, co udělá obdarovávanému největší radost. Nekupovat něco jen proto, abyste dotyčnému něco dali. To naprosto postrádá smysl a nahrává to všem zahořklíkům, kteří na Vánoce nadávají jen jako na materialisticky motivované „svátky“.
2) Na dárky si NIKDY nepůjčujte. Já jsem třeba chtěla dát Víťovi iPad, protože loni mi dal letenku na SríLanku. I jsem si to spočíala a nějak bych to zvládla. Na tohle ale slouží úžasná poučka:

Pokud (si) to nemůžeš koupit dvakrát, nemůžeš si to dovolit.

Na závěr pro vás budu mít ještě pár tipů, jak přijít na to, co by si mohl dotyčný přát😉. Takže určitě dočtěte až do konce.

A jdeme na to!

Auto

Ne, nekupujte auto (tedy pokud na to máte, tak to je hodně stylovej dárek a prosím, pošlete mi fotku, jak jste ho zabalili🤩😀).

 • dálniční známka
 • profesionální čištění auta (tady pozor – můžete udělat i vlastní voucher, že obdarovanému vyčistíte auto, ale pokud dotyčný vozí autem psa, tak mi věřte, že je asi lepší na to povolat odborníky😪)
 • držák na telefon nebo kameru do auta (pokud to již nemá)

Cestovatel

 • Naplánujte výlet – po Čechách, nebo do zahraničí – záleží na rozpočtu, zda koupíte i letenky, nebo „jen“ objednáte hotel atp. Samozřejmě je nutno brát v potaz – pokud jste na to zapomněli – že se nacházíme stále v těžké době covidové, kdy si nemůžete být jisti zítřkem, natož pak něčím za 2 měsíce… Nemyslím tím, že jde o život, ale o to, zda půjde cestovat a za jakých podmínek. My teď chtěli sbalit saky paky a letět na prodloužený víkend do turistů-pustého Říma a zažít ho klidně kompletně zavřeného, ale bez turistů. Ovšem hrozí, že nastane zákaz vycházení a nedejbože by naše imunita nebyla posilněna horším průběhem našeho covidu a chytili bychom to tam. Sakra, štve mě být zodpovědná, fakt že jo
 • kupte cestopis
 • trekové hole
 • poukaz například do 4camping (není to spoulupráce, jen se mi líbí, jak svou práci dělají😊) – ať si vybavení vybere sám…

Sportovec

Tady je to za mě v podstatě asi nejsnazší. Ať už má rád jakýkoli sport, tak v Decathlonu mu k tomu najdete vybavení levné i dražší.

 • Trekové hole, gumy na cvičení, míčky na tenis, jógamatka, činky, kettlebell (ten se hodí snad každému) …
 • Ale můžete si dát i práci a vybrat něco ve specializovaném obchodě – plyšové ponožky na golfové hole, golfové míčky s potiskem (já nechávala dělat míčky se jmény postav z Game of Thrones😏😎).
 • Pak je fajn se nechat inspirovat i třeba fyzio pomůckami – například speciálními podložkami na „trénink“ chodidel.

Milovník zvířat

Tady je to poněkud rozmanitější a záleží na tom, jak dobře osobu znáte.
To, že má dotyčný kočku neznamená, že miluje kočky a kočičí motivy.
Takže sada nádobí s kočkami mu tak moc radost udělat nemusí. Ale můžete mu dát něco pro jeho kočku – pokud to nebudou granule, které nedoporučuji kupovat pokud neznáte přesnou značku… – tak uděláte radost kočce i majiteli😊
Stejné je to i s psími majiteli. Tam můžete zabodovat se sadou „pamlskovník-vodítko“ – s tím se takřka nikdy nespálíte (jen pozor, pokud dotyčná (ano, tady jsem skálopevně přesvědčená, že je to dárek spíše pro paničky) nemá pamlskovníků celou řadu a nevenčí jen na flexině nebo se stopovačkou … ale radost myslím uděláte stejně!😊) Pokud od obdarovávaného neustále posloucháte, jaký je Rumcajs neskutečný šikulka a jaká je Sissi princezna, tak bych se nebála takřka jakéhokoli dárku se zvířecím/psím/kočičím motivem… Pokud si jó chcete vyhrát, existují i možnosti, jak vytvořit hezké tričk/ mikinu z fotografie😉
Ale pozor – nemusí jít jen o psy a kočky, ale třeba i potkany, papoušky, morčata, králíky, delfíny, koně, velryby a ptakopysky … pokud víte, že kamarádka miluje ryby (myšleno jako obrázky a dekorace, ne že si objednává vždycky lososa … ačkoli, pokud by jste zanli takovou, která si vážně vždycky v restauraci objedná lososa, tak i s tím se dá pracovat a mohl by to být super vtipný dárek😃😃😃), tak máte vystaráno. Ale pozor – je dobré se občas zeptat, protože jakmile se o vás rozkřikne, že něco takového máte rádi a dostáváte od všech všechno s motivami ryb, může je začít pomalu ale jistě nenávidět.

Milovník jídla

 • kurz vaření (tady pozor, je třeba počítat s poměrně vysokou cenou – sama jsem si to chtěla letos přát a nic pod 2000Kč jsem nenašla)
 • low cost kurz vaření – pokud máte potomka, který to v kuchyni moc neumí, tak mu můžete dát vlastní kurz vaření. Můj taťka navrhl, že bychom to mohli dát bráchovi, ale řekneme mu, že jsme museli vzít ten levnější, takže kurz povede táta a ne mamka😆. Asi byste ten vtip docenili, kdybyste znali „kuchařské umění“ mého otce.

kuchařka – @tojidlo a @Karolinafour letos vydaly kuchařky, které podle mě budou stát za to😉, vybavení do kuchyně (tady pozor – pokud je to dar tipu pánve, tak pak se bavíme o něčem, z čeho bude mít dotyčný radost a usnadní mu práci, ale je to dar k tomu, aby nám mohl dělat jídlo, takže třeba já osobně to tak úplně jako dárek nepovažuji – není to pro mě dárek v pravém slovasmyslu…)

Všehochuť

Tady bych asi zmínila difuzér a spoustu možností z krámků jako je Kuráž nebo Placestore😉 – brože, ponožky, hrníčky, šperky, notesy, oblečení, šátky, kosmetika, mýdlo …. Tady se mi moc líbí to, že tím podpoříte přímo konkrétního člověka, který si jde za snem a tvoří něco krásného.

 • Kdysi jsem dělala i to, že jsem dávala dárky tipu „podpořil jsi ZOO,“ „nakrmil jsi hladové děti“ atp., ale to, že vy máte potřebu pomáhat neznamená, že to udělá radost i druhým. Já vím, že kdybych tohle dala mojí mamce – že jsem jejím jménem podpořila útulek atp., tak by jí to udělala obrovskou radost. Ale to je moje mamka, drtivá většina ostatních by se naoko usmála a měla radost, ale vnitřně by se vztekali na mě i na sebe. Vyvolalo by to v nich spor, že chtěli dárek, ale nechtějí být soběčtí, ale chtěli dárek … Tak to možná raději nedělejte, pokud si nejste jistí, že tím dotyčnému uděláte skutečnou radost.
 • Poukázky do divadla atd. – teď mě prosím nesežerte, ale loni jsme si v rámci rodiny darovali asi 16 voucherů na divadelní představení do různých divadel a nikoli přes slevové portály. A všech 16 voucherů nakonec propadlo. Některé „s díky a žádostí o ochopení vzhledem k situaci“ a jiné tiše. Dva lístky do kina do VIP sálu jsem oželela asi nejsnáze.

A pokud byste chtěli inspiraci z toho, co si přeju já, tak sdílím svoje dopisy pro Ježíšky (jeden pražský a jeden rodinný). Je toho hodně, ať mají na výběr různé možnosti a různé cenové hladiny😊

Jak přijít na to, co by si dotyčný přál?

 • Donuťte ho napsat Ježíškovi. Je to možná dětinské a bohužel od doby, co známe hodnotu peněz, spoustu věcí si můžeme koupit sami a nemáme takovou fantazii, jako když jsme byli děti, je tahle zvyklost tzv. za zenitem. Ale je to to nejlepší, co můžete udělat pro druhé, abyste nedostali třeba i drahou pitomost, kterou nevyužijete.
 • Sepisujte si v průběhu roku, co by dotyčný chtěl. Tohle je bohužel bod, který teď těžko doženete, ale zkuste se třeba alespoň zamyslet – když jste se spolu procházeli, neříkal, jestli by se mu něco nehodilo? Nezastavil se u výlohy a nevyrávěl vám, jak tohle vždycky chtěl, ale přišlo mu to jako kravina?
 • Zeptejte se😉 Není žádná ostuda zeptat se bratrovi přítelkyně; maminky, co by mohl chtít táta; babičky s dědou, jestli maminka o něčem nemluví; kamarádky přítelkyně … Pokud máte koho se zeptat, komu napsat – určitě toho využijte 😊 Ale rozhodně to nenechávejte na půlku prosince! To už zavání tím, že jste se na celý proces vykašlali a lovíte dárky na poslední chvíli…

A tím se dostávám k závěrečné myšlence.
Zlé jazyky, které tvrdí, že se Vánoce stali pouze materialistickými svátky, kde jde o rodinou pohodu až na posledním místě, jsou přesně ti, co je řeší na poslední chvíli. Chovají se, jakoby Vánoce byli nějakým překvapením přechodného roku a oni se na nemohli připravit.
Tak to ale není.
Pokud vám záleží na rodinné pohodě, tak stačí během roku poslouchat své blízké a včas začít dárky shánět. Ne dary – ne drahé nákupy, jen to, co si můžete dovolit. S jakýmkoli rozpočtem se dá něco vymyslet – i kdyby to měl být košík dobrot. Stačí jen vědět, jaké dobroty koupit😊
O tom to celé je😊

Mimochodem – tipy na konkrétní (nejen) české firmy/eshopy/výrobce a další kreativní lidi, od kterých nakupuji dárky (sobě nebo ostatním), najdete u mě na IG ve výběru stories😉

1 thought on “Tipy na vánoční dárky

 1. „Pokud (si) to nemůžeš koupit dvakrát, nemůžeš si to dovolit.“ … Pěkné a hlavně poučné. Také:
  “If you have to ask how much it costs, you can’t afford it.” – J. P. Morgan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.