Česká republika

Průhonický park

Byť jsem Pražák tělem i duší jen se čtyřletým odstěhováním, tak v Průhonickém parku jsem (doposud) nikdy nebyla? Je to možná s podivem, ale je to tak. A i nyní jsme se o něm dozvěděli od kamarádů a to bydlíme patnáct minut autem od něj?

Tak teď ale k věci?

Park je skutečně obrovský! Měla jsem za to, že bude velký jako Stromovka, ale je větší. Jeho obrovská výhoda je, že je oplocený. Takže se nemusíte bát pustit ani toulavějšího pejska a navíc je nepravděpodobné, že se tu budou potulovat různá individua. Daň za to je vstupní poplatek. Ten bohužel není úplně symbolický – mimo sezónu 50kč za osobu / 10Kč za psa a v sezóně 80 Kč/20Kč. Což teda podle mě vážně není málo.

Ovšem skutečná podpásovka je parkování. Můžete využít dvou parkovišť – přímo před zámkem, a nebo v prostřední části parku. Cena parkovného je 30kč – my jsme měli za to, že je to 30Kč a basta. Chyba lávky – je to 30kč za hodinu!!?  Takže když jdete (jako my) na hezkou nedělní vycházku, necháte tam už pěkné peníze. Nás to parkovné skutečně nas****?

Okruhy

Co mě ale velice mile překvapilo jsou okruhy v parku. Já jsem si hnedka představila běžecké okruhy, ale samozřejmě je můžete „jen“ jako návštěvnické okruhy. Mají je rozdělené podle barev a přesně víte, nejen jak je dlouhý, ale i kolik času vám přibližně zabere.

Okruhy jsou tři – 1,5 hodiny / 3-4 hodiny/ 5-6hodin.

Květiny

Bohužel my jsme tam byli mimo kvetoucí sezónu, ale na jaře to bude něco  úchvatného 🙂 Velice prozíravé od správy parku je to, že na stromy (minimálně kolem rybníka u zámku) jsou označeny názvy a stejně tak i květiny. Bavilo nás číst si názvy (ačkoli to vypadalo, že všechny květiny vypadají stejně hlínovitě? ) a na jaře tam každopádně musíme znovu a přiřadit jména k rozkvetlým květinám.

Takže teď asi to hlavní – doporučila bych to?

Určitě ano. Když jsem už (částečně) vydýchala to parkovné, tak už uvažujeme, že si koupíme roční permici a bude tam jezdit alespoň jednou týdně. Já už se tam vidím, jak si tam zaběhnu 10km okruh – protože je to okruh, a ne tam a zpět (to nemám ráda). V sezóně tam bude asi spousta lidí, ale vzhledem k velikosti parku se prý tak rozptýlí, že to asi nepoznáte. Kamarádka radí parkovat spíš na druhém parkovišti – tedy na u zámku. Od zámku totiž vyráží většina lidí a tam může být „hustší“ provoz psů i kočárků.

Takže tak

Plus – je to ráj fotografů. Jsou tam krásná místa na focení jak portrétů, tak přírody. A fotografů tam bylo také plno, takže můžete zkusit vytvořit si tam nejen venčící skupinku ale i třeba foto skupinu?

Dám vědět, jestli koupíme permici i pokud vytvoříme jakoukoli skupinu?

PS: Vycházku jsme samozřejmě začali jídlem – hamburgerem z kiosku před zámkem. Nedoporučuju?Není tedy nejhorší, ale chutná přesně tak, jak vypadá?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.