Ze života

Pes a čokoláda – mohla Mandle umřít?

Čokoláda je pro psy jedovatá – to se obecně ví. Čím víc je hořká, tím hůř. Jsou psi, kteří dostávají od páníčků polomáčené sušenky a tím se páníčci domnívají, jak odhalili nesmyslnost tvrzení, že pro psy je čokoláda nebezpečná.

Ale jsou také psi, kteří snědí pár kostiček a nepřežijí to. Není to legrace.

A pak je tu Mandle. Mandle která nikdy o čokoládu neprojevila zájem. Jenže minulý pátek jsme nechali tabulku hořké čokolády s pomerančem. Ta se zřejmě zalíbila Samovi, který jí ze stolu shodil – a co je na zemi, to patří Mandli. 10 minut byli sami v obýváku. Když jsem přišla, z čokolády zbyl už jen papírový obal a nějaký ožužlaný alobal.

No tu paniku si asi umíte představit😓Volala jsem bráchovi – budoucímu veterináři – a mi moje obavy bohužel pouze potvrdil. Naštěstí hořká čokoláda nebyla „až tak hořká“, ale i tak jí snědla asi 90g a to není žádná sranda.

Takže – vyvolat zvracení!

Proto máme doma 3% peroxid a proto doporučuju VŠEM, aby ho měli ve své lékárničce a obměňovali ho.

Dávkování není úplně snadné – tedy není to bajvoko. Já dala Mandli 8ml peroxidu (váží necelých 20kg) a podpořila to ještě teplou vodou (ne horkou, ale teplou z kohoutku). Tady opět doporučuju koupit si v lékárně plastovou injekci – jednak odměříte lépe mililitry a snadno to psu aplikujete. Je totiž potřeba to opravdu nalít do krku tak, aby to spolknul a nezůstalo to v tlamě.

Což, když nemáte stříkačku, je v jednom člověku fakt problém. Byl to boj, ale já vyhrála. Ale Mandle má žaludek z olova. Takže na žádné zvracení nedošlo. Skákala jsem kolem ní tanec přivolávající zvracení, ale nic. Volala jsem na veterinu, tam mi řekli, že po hodině už to stejně dávno strávila, tak je to jedno. Ale tohle je skutečná blbost. Stráví to až po nějakých dvou hodinách (a ano- i se mi to potvrdilo z více zdrojů). Takže jsem to zkusila ještě jednou- tentokrát bez vody (je možné, že se to naředilo) a s menším množství a zase nic. Myslela jsem, že to vyzvrací vzápětí, ale jen se schovala pod stůl a nenáviděla mě. V tu chvíli už mi bylo fakt na omdlení a ačkoli mi na veterině řekli, ať jsem v klidu, že je to „velkej pes“ a přežije to, ale já měla strach. Jak se projevuje otrava?Prý různě, ale po nějakých těch 2-3 hodinách začne být pes hyperaktivní a pak už je potřeba skutečně vyhledat pomoc veterináře.

A pak to přišlo – vyhodila to úplně všechno včetně mňamky, kterou jsem jí dala asi půl hodiny před tím. Ani neumím popsat, jak strašně moc se mi ulevilo! Takovou radost ze zvracení jsem fakt ještě neměla😆

Takže rada na závěr – pokud váš pes sní čokoládu, není to sranda. Pokud nemá choulostiví žaludek a sní čtvereček, není třeba vyšilovat a „pouze“ ho sledovat. Pokud jí ale sní víc (a hlavně té hořké), je potřeba jednat. Buď vyvolat zvracení paroxidem, nebo teplou vodou, anebo vyhledat pomoc veterináře.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.