Polsko

Krakow

Náš první velký společný výlet na víkend – tentokrát do Polska! Rozdělím ho do několika částí – tahle se bude týkat vyloženě Krakowa

Původně to měl být Londýn nebo Paříž, ale oba jsme chtěli navštívit Osvětim a jednak jsme se o tom často v té obě bavili a Davidovi kolega prozradil, že poblíž Osvětimi je Krakow a u něj solný důl, ve kterém jsou dómy vypadající jako z Pána prstenů. A v tu chvíli bylo jasno.

Zvolili jsme cestu vlastním autem – cesta vyšla na stejno, jako autobusem a navíc nám to dalo svobodu v tom, kdy a kam pojedeme.

Co se cesty týče, byla skutečně dlouhá, ale šlo to. Táta mě strašil polskými kamioňáky, ale paradoxně ti byli na silnici skvělí! Což se ale nedá říct o ostatních polských řidičích. Jednak jsme byli přímými svědky nehody a navíc jsme se téměř dvou účastnili. Bylo to lehce na nervy a po zradě navigace jsme již potřebovali vypadnout z auta a najíst se. V Krakowě jsme se schovali v obchoďáku a v devět večer (když jsme měli už dvě hodiny být na ubytování), jsme se konečně připojili na internet, najedli se a našli cestu na ubytování.

https://www.airbnb.cz/rooms/15352847

Poprvé v životě jsme využili Airbnb a byli jsme naprosto nadšení! Byli jsme první hosté našeho domácího a to ubytování bylo fantastické. Nádherný byt, krásně vybavený – v lednici nachystané Redbully, jablka a v pokoji víno a perlivá voda. A Přemek nám dokonce zařídil telefonní kartu a byl nám neustále k dispozici – a jeho rodiče nám nechali na stole vzkaz o Krakowském expu, které se ten den konalo 🙂

Bylo to úžasné, ale první večer jsme prostě jen padli a usnuli. Druhý den ráno jsem nechala Davida spát a šla běhat. Těšila jsem se na to jako malé děcko. Ztratila jsem se – přesně dvakrát 😀

Ke snídani kaše a super pečivo z pekárny – byla před ní dlouhá fronta, tak jsem usoudila, že bude nejlepší.

Počasí nám neskutečně přálo – bylo nádherně. Skoro až moc. Jelikož jsme procházku Krakowa museli rozdělit do dvou dnů, protože v sobotu jsme byli šíleně uťapaní po solném dole (další článek 😉 ), užili jsme si ho o to víc.

Přímo o Krakowě jsem si toho moc nezjišťovala dopředu a byť se to bude zdát divvné, o to víc jsem si to tam užila.

Krakowský rynek – jedno z největších náměstí v celé Evropě a jedna z hlavních Krakowských dominant, která by vám neměla uniknout. Najdeme na něm dva kostely, radniční věž a úžasnou budovu historické tržnice – tedy Sukkienice.

Hrad – stojí společně s katedrálou sv. Váslava a Stanislava na vrchu Wável, podle kterého se i hradu říká. Z hradu je krásný výhled a stojí za procházku minimálně i po nádvoří.

Barbakan – brána městského opevnění a jedna z mála zachovaných částí někdejšího městského opevnění a stojí za vidění.

Legenda o drakovi – když už jste na hradě, určitě seběhněte pod něj k řece a najdete tam dračí sluji, před kterou je socha draka, která jednou za čas chrlí oheň. A teď k té legendě – před dávnými a dávnými časy žil na Wawelském kopci drak. Sužoval město a nebyl nikdo, kdo by se mu postavil. Král Krak poslal své dva syny, aby draka zabili. Ti na to šli lstí – nastražili ovčí kůži plnou síry mezi dobytek, kterou drak snědl a zemřel. Jeden z bratrů se ale nechtěl o úspěch dělit s druhým a zabil ho. Takže celá tato krásná legenda má takovýto hořký dovětek. Ale draka můžete najít na jakémkoli suvenýru.

Kasimierz  – jedná se o židovskou čtvrť v centru Krakowa. Najdeme zde hned 7 synagog a překrásné náměstí, plné starých nápisů a označení budov. Stojí rozhodně za prohlídku.

Obwarzanek  – jedná se o originální Krakowské pečivo, které se dá připodobnit preclíku. Dělají ho asi ve třech příchutích a jsou skutečně dobré! Stojí od 1,19-1,50 €.

Veřejnou dopravu jsme zde nevyužili, ale zaparkovat se dalo téměř přímo v centru – takže super 🙂

No jinak co se jídla týče, museli jsme vyzkoušet jsou pyrohy (przypiecek) a mně moc nechutnali. Nevím, moc mi to nesedlo. Ale mám dojem, že to nebylo restaurací, ale prostě na pyrohy nejsem 😉

Video z výletu je zde 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.