Sport

Kardio a vše kolem něj

Vzhledem k tomu, že teď mám kardio téměř po každém tréninku (protože ráda papám a bohužel se mi s tím momentálně nedaří a ani nechce bojovat), tak přijde vhod si k němu něco málo říct 😉 Abyste věděli, proč chcípám na rotopedu.

Kardio / aerobka…

Obecně vzato je kardio cvičení, které děláme nějakou dobu v kuse a nejedná se o fyzický trénink jako takový a pohybujeme se ideálně v aerobním (tepovém) pásmu.

Bla bla – teď raději polopatě. Kardio je běh na pásu, HEATu, rotopedu, orbitreku, ale i venku v přírodě. Hnidopich by dodal i třeba takové švihadlo, ale to si necháme na později. Důležité ale je rozdělit kardio a aerobku, protože kardio můžeme dělat z milionu důvodů, ale aerobku výhradně abychom spálili tuk.

Teď je potřeba vysvětlit si ono aerobní pásmo. Jedná se o tepovou frekvenci, při které tělo nejvíce „spaluje tuk“ (uvozovky dávám z důvodu, abyste mě úplně nechytali za slovo – dochází k oxidačnímu metabolismu cukrů, bílkovin a tuků, ale to jsou pro nás nepotřebné detaily). Prostě a jednoduše – je třeba hlídat si aerobní pásmo, které je mezi 40-80% naší maximální tepové frekvence. Spousta zdrojů, spousta čísel – někdo tvrdí že nejlépe se hubne na horní hranici, která sousedí s anaerobním pásem, jiní že bychom se měli držet spíše kolem 50-60%. Je to na vás, čemu dáte za pravdu? Stejně tak se totiž dá cvičit bez znalosti své tepové frekvence a taky to jde? Tam pak zní poučka – mělo by se vám dát mluvit ztěžka, ale stále by to mělo jít?

Maximální tepová frekvence

Ta se obecně počítá jako 220-věk, ale v tom případě by jí měl stejnou třicátník, co nic nedělá jako trénovaný atlet. Když budu vycházet z článku od aktinu (jejichž články miluju a moc se mi líbí), tak tam tvrdí, že pro většinu sportovců je aerobní pás mezi 120-140 tepy. Pokud jste ovšem zvyklí na nějakou zátěž nebo jste na kardiu celkem pravidelně, bude vaše tepová hranice spíše vyšší?, ale to poznáte i sami – já když mám tepovku na 120 tak jdu 5km/h do lehkého stoupání. To ale neberte tak, že bych teda měla mít tepovku až moc vysokou! Pozor pozor – to ne! Pak bychom totiž nepálili tuky, ale jen cukry a zvedali si kondičku? Takže důležité je si uvědomit, proč to děláme ?

Co je nejlepší kardio?

Žádný (haha?). Ne – sranda, opět se jedná o neskutečně obecnou otázku na kterou se těžko odpovídá. Opět je to věc každého jednoho 😉 Třeba pokud máte problém s koleny, nechodila bych běhat a to ani na páse. Zvolila bych raději kolo, nejlépe orbitrek. Pokud máte plné zuby běhání, z kola vás bolí zadnice a orbitrek vám přijde pro bačkory, zkuste veslovací trenažer a nebo schody. Schody jsou totiž úžasná věc?A stejně jako u veslování – dostat se na 140 tepů je otázka chvilky? Je toooolik možností – v zimě, v létě, ve fitku, venku. Zajímalo by mě, zda někdo zvládnete běhat – jakože skutečně běžet a udržet se pod 140-150 tepů. Já to zkoušela mockrát a vždycky jsem musela chvíli chodit, aby tep klesl. Ale nejsem bůhví jak trénovaný běžec, tak proto mě to zajímá – dejte vědět v komentářích?

Miluju tuhle fotku!

Ráno nebo večer

Za mě každopádně ráno. Asi spíš i před snídaní, ale záleží, jak dlouho ho míníte dělat. Pokud do 30minut, tak klíďo. Pokud víc, tak si něco malého zobněte. Je to samozřejmě na vás, pokud zvládnete hodinu nalačno, tak v pořádku. Měl by tomu odpovídat i správný jídelníček den předem.  Samozřejmě pokud to ráno nejde (a nebo se nehodláte vykopávat z postele), jděte odpoledne, a nebo po tréninku? Mě ale kardio ráno vždycky nakopne, takže už jen očekávám dny, kdy bude venku fakt hezky a budu chodit běhat s Mandlí (což nebude tolik o spalování, ale nakopne mě to skvěle). Nedělejte ale tu chybu, abyste šli na kardio před tréninkem. Zbytečně by vám to ubíralo energii potřebnou na trénink.

Tak a v dalším článku si řekneme něco o druzích kardia? Aby vám článek neutekl, stačí zadat odběr blogu vpravo na liště

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.