Ze života

Jak chránit psy před zimou

Vzhledem k tomu, že mrazy udeřily naplno a ještě nějakou chvíli tady pobudou, je dobré zamyslet se nad tím, co naši chlupáči. My se dokážeme ochránit dostatečně (ačkoli, když vidím nějaké týpky v kraťasech a slečny v polobotkách s nahými kotníky, tak i nad tím se dá s úspěchem pochybovat?‍♀️?).

Takže pojďme si projet nějaké základní věci…

Pokud máte doma 23-27°C a venku je -13°C, je teplotní rozdíl 40°C! A to je pořádný TEPLOTNÍ ŠOK! My tedy doma chodíme v tričku, mikině a teplácích a na ven si bereme bundu, čepici, rukavice a teplé boty. Ale psi mají jen jeden kožich. Jsou psi, kteří mají dobrou podsadu a huňatou srst, takže jim zima nevadí- ba naopak svědčí. Ale já teď budu mluvit spíše o těch panelákových gaučácích.

Pokud máte doma naháče, tak předpokládám, že jste si o tomto plemeni zjistili všechno potřebné. Pokud s ním jdete ven bez oblečku pokud je pod nulou, je to jako byste se promenádovali kolem domu ve spodním prádle. Takže majitelé naháčů – koukejte se o ně pořádně starat = zjistěte si na internetu a veterináře jak.

Pokud máte krátkosrstého jezevčíka, který spíše očuchává než by běhal, obleček by nebyl k zahození – stejně jako u chrtů, krysaříků a jiných skutečně krátko-hladko srstých plemen. Ale většina psů – zejména voříšků, oblečky nepotřebuje! Proto je na ně nezvykejte, pokud to není nutné – aby pejsek nezchoulostivěl. Nepleťte si starost o kámoše a módní nutnost nesmysl. Ale samozřejmě záleží na každém konkrétním psu! Takže mě prosím nechytejte za slovo stylem „takže všichni voříšci nemusejí mít oblečky?!“…

Takže jak tedy zabránit prochladnutí? Zkraťte vycházkyVenčete častěji, ale nepřekračujte pobyt venku více než na 10-15minut. Zkuste si ten čas udělat a dokopat se ven častěji a na kratší dobu. Pokud to ale jinak nejde, přijde vhod právě obleček – dečka 😉 Logicky.

Pes u boudy

Opět – jsou plemena jako jsou berňáci, malamuti atd., kterým zima nevadí a zvládnou takové mrazy v pohodě. Ale i tak neuškodí zateplená bouda a miska, ve které nezamrzne voda (na to POZOR!). Pokud ale máte trvale venku například labradora – udělejte mu tu službu, a vezměte ho alespoň do chodby.

Krmení

Opět – pokud máte gaučáka, nic se pro něj nemění. Pokud máte hafana u boudy – zvyšte mu příjem o 30-50% (veterinární doporučení) a nebo přidejte do stravy tuky.

Nemoci a sůl

Na závěr asi to nejpodstatnější! Psům skutečně hrozí zánět dýchacích cest a u fen a štěňat obzvláště hrozí zánět močáku. A to není něco, nad čím lze mávnout rukou. Skutečně se tomu vyvarujte – prevence je základ. Takže jak už jsem psala výše – kratší procházky a dbát na potřebu plemene, které máme.

Co je ale nejhorší v tomto období je SŮL! Jakmile začnou cesty solit, musíme po každé vycházce mýt pejskovi tlapky. Skutečně to nepodceňujte, protože pokud spoléháte na to, že si sůl pes olíže, tak si zahráváte se zažívacími problémy. Veterináři se s takovými věcmi potýkají dost často – někdy to může vypadat i jako otrava, ale ve skutečnosti jde pouze o podcenění rizika jeho páníčka. To, že sůl může poškodit tlapky je snad všem jasné – viz foto. Sůl je agresivní a může „rozleptat“ polštářky na tlapkách.

Zdroj – veterinář z Ostravské veterinární kliniky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.