Kultura

Hrnčířské trhy

Ačkoli se to možná nezdá, tak já miluju keramiku. Nikdy jsem na ní jako na kroužek nechodila, ale skutečně to obdivuji. Stejně jako sochařství i malířství, jen s tím rozdílem, že keramiku mohu skutečně využít i v reálném životě. A to jí přidává – alespoň v mém žebříčku – na hodnotě.

Hrnčířské trhy Beroun

Normálně bych o takové akci ani nepsala – nemám ráda, když čtu o nějaké akci, která by se mi líbila, ale je již pasé. Ovšem hrnčířské trhy v Berouně se neuskutečňují pouze jednou do roka, nýbrž dvakrát na jaře a na podzim. Takže pokud jste nadšenci do keramiky, nebo se vám alespoň líbí originální kousky nádobí z keramiky zhotovené, tak se můžete těšit za půl roku na podzim.🤗 A to konkrétně 8.-9. září 2018😀

Vždy trvají dva dny – sobotu a neděli a najdete je na hlavním Husově náměstí. Zaparkovat můžete na druhé straně řeky u autobusového nádraží. Vzhledem k tomu, že návštěvnost každým rokem roste, přizpůsobilo tomu město i parkovací stání, takže se vám už nestane, že byste nezaparkovali. Tedy ne, pokud dorazíte dopoledne😅

Na co se těšit, mimo keramiky

Samozřejmě kromě keramiky všeho druhu je tu i spousta stánků s jinými ručně dělanými věcmi a jídlem. Jídlo rok od roku zdražuje a naši milovaní čertíci v lokši jsou již za 60Kč a to se nám za párek v těstíčku už dávat nechce. Ovšem pokud jste je nikdy neochutnali, stojí za ty peníze. Stánek nemůžete minout– je vždy v řadě nejvíc vlevo (jdete-li od vody) a je u něj pořádná fronta.

Na podzim se můžete těšit na burčák od nespočtu vinařů, delikatesy od moře i rybníků a klasicky na turecký med a perníčky. Kolem do kola jsou i restaurace, takže na své si přijde skutečně každý.

Co se týče dalších – mimo keramických věcí – najdete tu spoustu výrobků ze dřeva. Překrásné hračky pro nejmenší, i starší děti.

Potom kožené pásky různých barev, ale prostých spon (což konkrétně vadilo Davidovi). Každopádně pásek z pravé kůže tu koupíte za cca 600Kč, což je naprosto luxusní cena!🤑

Dále sklářské výrobky, látkové tašky, květiny, klobouky a domácí mýdla. Skutečně široká škála mimo-keramických výrobků. My jsme si tam třeba před lety nechávali dělat krásné litinové číslo na dům a já dostala klobouk k svátku (taky před nějakým tím rokem😅).

Co určitě doporučuji, je navštívit stánek, ve kterém vám paní na sklo, které si buďto koupíte přímo u ní a nebo na nějaké vámi donesené, vyryje věnování nebo jméno! Je fantastická!😍My jí poprvé objevily na vánočních trzích na Výstavišti a u nás v rodině má svůj skleněný hrnek snad každý😃(plus moji šéfové a známí🤪).

Teď ta keramika

Upřímně nejsem fanoušek té naší klasické vesnické bílé keramice s modrými kvítky, ale i takové kousky se mi tam sem tam líbili. Ovšem čím originálnější, zajímavější umělec je, tím blíž je i mému srdci. Ovšem ocuď-pocuď, což platí jak ve využitelnosti dané keramiky, tak v její ceně. Chápu, že to daného mistra nebo mistryni živí, ale miska za 600Kč mi přijde někdy prostě moc. Chápu to u porcelánu, ale proto bych si ho nekoupila. Tedy ne, dokud nebudu mít takový nadbytek volných financí😃

Ale například můj táta díky hrnčířským trhům začal sbírat domečky na svíčky – od jednoho určitého stánkaře a za ty léta už má překrásnou sbírku. Ideální dárek k svátku, který mu obvykle vychází přesně okolo trhů.

 

Jsou stánky, která tam vídáme rok co rok a u spousty z nich nechápu, že se skutečně dokáží uživit – že si najdou tolik svých kupců. Ale právě to, je na tom tak skvělé😍, protože co nám se třeba zdá jako kýč nebo zcela nepoužitelný doplněk do domácnosti, je pro jiného poklad.

Pár slov na závěr

Asi bych tam mermomocí netahala drahou polovičku, kterou takové věci prostě nezajímají, z davů lidí mají osypky a akorát vám to celé můžou zkazit. Asi by bylo fajn to s nimi jednou zkusit, třeba budou jako můj táta a nejen, že to zkousnou, aby vám udělali radost, ale i se jim to svým způsobem zalíbí.

Jak jsem již zmiňovala, je třeba se obrnit určitou trpělivostí kvůli davům lidí. V některých místech je to vážně špatně vyřešené a cpete se krok sun krok, ale v 80% náměstí je to naprosto bez problémů a maximálně si chviličku počkáte, abyste dobře viděli. Krom stánků na jídlo se ani žádné fronty netvoří.

Odkaz na stránky : http://www.hrncirsketrhy.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.