Cestování, Chorvatsko

Dugi Otok – jeskyně, maják a BOŽÍ KLID!

Už jste si mohli přečíst článek o Telaščice a přišlo mi fajn vám napsat víc ohledně celého Dugi Otoku, protože tenhle ostrov vážně stojí za návštěvu. Nechci tedy aby se tam z toho stalo turistické letovisko – bože chraň – ale je to vážně kouzelné místo, kde ještě v Chorvatsku neslyšíte češtinu na každém kroku a je tam hlavně co dělat🙌.

Strašná péc

Tohle je jeskyně, která se nachází v prostřední části ostrova (který je jedna dlouhá nudle). My jsme nechali auto hned u silnice a k jeskyni jsme si došli pěšky – jsou to asi 4 kilometry, ale po super cestě s krásným výhledem, takže fajn procházka, ale můžete jet až přímo k jeskyni autem.

Tam nás provedl úžasný průvodce jménem Vladimir Šorunič a měli jsme štěstí, protože jsme dorazili akorát když chtěl provázet dva Rakušáky, kteří nás předjeli. Cena na osobu je 50Kun, dostanete vystavený i paragon a prohlídky jsou v angličtině.

Myslím, že by to zvládl i v němčině, ale to nevím jistě. Co ale vím jistě je, že to byla ta nejvtipnější prohlídka, na jaké jsem za celý život byla🤣🤩

A to jsem se sem tam v té angličtině ztratila, možná mi nějaký joke ušel, ale sem tam se chytal i táta, který naprosto anglicky neumí ale hlavně se smál už jen tomu JAK tu prohlídku vedl. Byl prostě skvělej a za to mu patří velký palec hore!

Veli Rat

Krásný maják a víc nic😂 Ne, upřímně jsem nikde nic neočekávala a všechno mě spíše překvapilo, ale tady je prostě maják a kemp. U majáku byla krásná skaliska, o které se lámalo moře a z vnitřní strany zálivu se dalo „potápět“ – ale najdete tam rybky stejné, jako všude a víc nic. 

Kemp vypadal super vybavený, spousta obytňáků se psy a stejně tak i spousta stanů. My jsme se prošli na nejsevernější část ostrova, ale až tam jsme nedošli, protože se na nás hnala bouřka a nebyla to příjemná vyhlídka. Ale i ta procházka byla sice hezká.

Pláže

V průvodci najdete dvě hlavní pláže (kromě Veli Ratu) – Sakarun a Veli Žal.

Sakarun bylo jedno velké zklamání už jen proto, že když jsme přicházeli na pláž, tak jsme procházeli jedním dlouhým veřejným záchodem a fakt nám z toho bylo na zvracení, ale hlavně to taky byla jediná pláž za celou dovolenou, která byla špinavá a skutečně se nám tam nechtělo být!

Přejeli jsme tedy na další pláž, kde nás zkásli na parkovišti myslím o 20kun a pokračovali jsme pěšky asi půl kilometru na pláž, která byla super. Byla dlouhá, málo lidí, oblázková a čistá. Všude byli koše a kousek od ní i bar, kde jsme si mohli za 20kun koupit malého Radlera (jo, ceny nic moc, ale co byste na pláži čekal😉.

Trajekty

Trajekt jezdí z města Brbinj (skvěle se to vyslovuje😅) a pak katamarán jen pro osoby jezdí ze Sali (a Zaglavu). Kam všude jezdí, to vám doporučuju zkouknout na chorvatsko.cz, tam máte i časy a vše okolo. Ovšem například katamarán do Zadaru ze Sali tam myslím není.

Jídlo

My jsme si večeře vařili sami, protože jsme vážně neměli moc hlad a obvykle jsme byli přežraní od oběda, kdy jsme si ve třech lidech dávali dvě pizzy a stačili bohatě:) Pizza vyšla cca na 60-75kun, což mi na pizzu taky přijde trochu raketa, ale dá se.

Co určitě doporučuju vyzkoušet je slanac (na fotce s croissanty) – sladko slané pečivo😄

Peníze

Na většině míst se dalo platit i eurem a třeba u stánků se vyplatilo platit eury, protože například na mém klobouku jsme ušetřili asi 50Kč (jo, je to pár korun, ale pak máte víc na zmrzku😄 )

Problém ale nastal ve chvíli, kdy jsme chtěli platit kartou – kromě samoobsluh kartu nebrali téměř nikde (tedy ne v restauracích, lístky na katamarán atd. – lístky do Krky a na trajekt se dali platit kartou). My jsme si vyměňovali v Praze a kurz byl myslím 3,70 kč za 1 Kunu a co jsme se dívali v Chorvatsku, tak tam byl o něco vyšší.

Aktivní dovolená

My jsme tam řekněme podnikali aktivní dovolenou a já jsem si tam chtěla hned druhý den půjčit kolo a že když je to ostrov, co má na délku asi 30km, tak že budeme jezdit na kole. No díky bohu, že jsem to neobjednávala nějak předem, protože to bysme umřeli😅. On je to ostrov, kde téměř nejezdí auta a silnice jsou krásné, ale jsou tam neskutečné stoupáky! Ta silnice, je jako nekonečná vlnovka a jezdíte jen nahoru-dolu, občas nějaká ta rovinka😄

Takže to bych asi nedoporučovala – nebo tedy na výlet, proč ne, ale je to krapet smrt 😄

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.