Portugalsko

Česko vs. Portugalsko – hoď všechno na komunisty a laktózu

Před nedávnem jsem při debordelizaci pokoje našla mez papíry ze školy i jeden s poznámkou, že mezi státy podobající se české kultuře a podnebí patří právě i Portugalsko.
A já souhlasím!

Ale i přesto se najdou rozdíly, které vás zaskočí … Mě tedy ano😅

Přílohy…

U nás si klasicky vyberete jídlo a očekává se, že na konci jídelního lístku si vyberete přílohu, která se platí extra. Hotovky a těstoviny jsou samozřejmě obvykle i s přílohou, kterou vám ne vždy dovolí vyměnit.

Ve velké většině restaurací v Portugalsku máte hlavní chod napočítaný i s přílohou, ale na jídelním lístku nemusí být u jídla vůbec napsaná. Pokud si neřeknete, nebo se vás číšník nezeptá, přinesou vám skoro všude rýži a hranolky. Ano – dvě přílohy. Ne – nejedná se o trošku rýže a trošku hranolek. Ve spoustě restaurací dostanete prostě regulérní porci rýže a hranolků.

Samozřejmě záleží i na tom, do jaké restaurace jdete, ale pokud se jedná více o restauraci místní/ pro místí, tak vězte, že jídlo vám přinesou i s přílohou.

Tobě nechutná?

První taková situace nastala, když jsem si dala Bacalhau com Natas. Bylo na seznamu jídel, která MUSÍ ochutnat a v malé restauraci v Aveiro se to zdálo jako ideální místo.

Přinesli mi zapékací mísu plnou jídla. Na první pohled se zdálo, že by to možná šlo sníst. Po dvou soustech bylo jasné, že jestli sním půlku, umřu. V první třetině se mi draly slzy do očí a já se to snažila zamaskovat smíchem. Prostě to nešlo – strašně dobrý, ale šíleně sytý!
Když pan majitel=číšník šel kolem a uviděl mě opřenou a složený příbor, zarazil se, otočil se na Koblížka a takřka agresivně gestikuloval směrem k mému jídlu a něco říkal. Naštěstí jsem nerozuměla. Nejprve jsem se usmívala, pak jsem seděla zkoprnělá s vytřeštěnýma očima a s obavou, že je vážně naštvaný, a nakonec se mi smáli, že prý se ho bojím. Když ho Koblížek požádal o zabalení, pronesl číšník tak 5-6 vět, což mi bylo přeloženo jako: „Jojo, zabalí ti to.“ Nevím, jestli chci vědět, co mu skutečně říkal.

Další taková pěkňoučká situace nastala, když jsem si na návštěvě u Koblížkových rodičů a prarodičů dala za úkol sníst všechno, co mi dají na talíř – úkol splněn.

S posledním soustem jsem cítila, jak mě polévá horko a žaludek bije na poplach… a v tu chvíli se babička zprostředkovaně zeptala, jestli mi to jako nechutná, když jsem nic nesnědla a po signalizaci, že „nene, bylo to moc dobré, jen jsem plná,“(ano, to všechno dokážu říct rukama😀) přinese dezert – buchtu se zmrzlinou a sýry s pečivem.

homer simpson mess GIF

Snědla jsem kousek buchty a omluvila se na toaletu, kde jsem se pokoušela rozdýchat žaludeční/ střevní záchvat.

Když mi po pár minutách dorazila smska, jestli jsem v pohodě(kterou jsem si přečetla na hodinkách, protože mobil zůstal na židli = opět fatální chyba!), vracelo se mi po těch nekonečných minutách zpátky skutečně těžce.

Řešení? Všechno hážu na laktózu v jídle😃

Jelikož mám skutečně laktózovou intoleranci a tabletky laktázy s sebou fakt všude tahám, tak to mám jednodušší, a vážně to funguje. Protože je zbytečné vysvětlovat, že mi chutnalo, ale už nemůžu, když k jejich poměru jsem snědla dětskou porci, ale nemám tělo dítěte. Když mají ale pocit, že jste se snažili, ale bohužel zdraví vám to nedovoluje – hned to celé vypadá trochu lépe ve váš prospěch😅.

Sladké je SLADKÉ!

Upřímně tady mi možná nemusíte dát za pravdu, ale schválně – dejte když tak vědět. Já totiž nejsem moc na sladké. A když už, tak bábovka, buchta – dortík při oslavách.

Ale cokoli, co je v Portugalsku na první pohled sladké, je NESKUTEČNĚ SLADKÉ. Pastel de Nata je sladký, ale snesitelně sladký😍. Ale pak třeba takové Moles – šíleně sladký. Marmelády – ochucený cukr. Zapečený criossant se šunkou a sýrem – skutečně sladký croissant se šunkou a sýrem. Což ten třeba nebyl uplně špatný, ale podruhé už bych to nechtěla.

A pokud chcete zažít čokoládový úlet, doporučuji jakoukoli brazilskou restauraci nebo kavárnu a tam si dát jejich čokoládovou kouličku. Ze zubů a dásní to budete tahat zbytek večera a krevní cukr vám vyletí do vesmíru.

Vstávání? Ne díky.

Takhle – mě nedělá problém chodit spát v deset (dobře – v jedenáct) a vstávat v pět. Do šesti si ráda pospím, ale vstávat v osm – to leda o víkendu a jen když se někam nejede.
Možná je to i covidem, možná to tak bylo vždycky, v Portugalsku se prostě brzkému vstávání neholduje. Je to tak trošičku národ sov – což je celkem opak tomu, co mám kolem sebe v Čechách já.

Jasný – je to člověk od člověka, ale jakmile přišla řeč na „rána“ všichni kolegové, přátelé i rodina naprosto nechápali JAK někdo může vstávat v pět hodin a dlouhodobě to přežít. Vysvětlovat jim, že jsem tak vstávala převážně proto, abych si stihla zaběhat, to už by mě zavřeli do ústavu.

wake up sleep GIF

Poznámka pod čarou – po návratu z druhého pobytu v Portugalsku jsem v Čechách zase vstávala mezi pátou a šestou a po třech dnech tady mi to zase přijde jako sci-fi😅… Asi tu přidávají něco do vody, jinak to není možný😃.

Bezvěrci!

Na výše zmíněné návštěvě přišlo i na otázku náboženství. Tedy – těžko se takové otázce vyhýbá, když jdete v neděli dopoledne do kuchyně pro vodu a tam je zbytek rodiny před televizí a sleduje mši.
„A ty – jsi věřící?“ zeptal se mě prastrýc a z jeho tónu bylo jasné, že pokud řeknu, že nejsem, bude zle a pokud řeknu že jsem, očekává mě zkouška z náboženských reálií. Teda, nečekala by, protože prastrýc umí anglicky 5-6 slov, ale já bych.o víře nelhala.

max von sydow priest GIF

Naštěstí jsme se již předchozího večera bavili o České republice a jak tady ti komunisti zapříčinili, že lidé jsou tím tak trochu poznamenaní a ne tolik šťastní.
No a světe div se, na komunisty můžete krásně hodit i to, proč je Česká republika z drtivé většiny ateistická. Přeci jen – a to není lež – komunisté věřící spíše stíhali, nežli podporovali a určitá hořkost a ztráta víry v nás zůstala. To, že pak nedává smysl křesťanské Polsko, v tom už se nikdo naštěstí nešťoural. Zlatá jazyková bariéra 🙌.

No a taková třešnička na konec. Když jsme si udělali na víkend výlet do vnitrozemí, dopřáli jsme si hotelovou snídani. Takže samozřejmě pečivo, máslíčko… No a nevěřili byste jak blbě na vás lidi kolem koukají, když si na tu housku/bulku mažete máslo na vrch a nerozříznete ji jako VŠICHNI ostatní. Bohužel jsem to vychytala tak, že byl hotel plný Portugalců a moje barbarské stravovací návyky neměl kdo jiný hájit. Takhle se to tu prostě nejí. Pečivo se musí hezky rozříznout a namazat vnitřek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.