Camino

Camino Primitivo – co s sebou

Já vím, že tohle píšu se slušným křížkem po funuse – tedy s takřka tříletým zpožděním… Ale jak se říká – pozdě, ale přece.
A proč? Protože to pro mě byl ten nejsilnější životní zážitek a chtěla bych na vás tohle nadšení přenést🤩.

Jak jsem se k tomuto nápadu vůbec dostala, najdete v tomto článku. Proč jsem pak nic víc nenapsala? Asi kvůli rozchodu a následnému životnímu zmatku, možná lenost. Mrzí mě to, ale pokusím se to tedy dohnat😊.

Krosna

Věděla jsem, že potřebuji krosnu a k mému štěstí jsem stihla Výstava stanů a vybavení do přírody a mohla si tam vyzkoušet několik krosen a zkonzultovat nákup s odborníky. Zpětně musím říct, že jsem asi nenarazila na toho nejlepšího prodejce, protože moje krosna byla obrovská/těžká a ve srovnání s krosnami, které jsem po cestě viděla, byla i celkem dost nepraktická. Za sebe bych se nebála krosny z Decathlonu (ale zase ne tu nejlevnější a nechte si poradit).
Rozpočet jsem si dala 2000Kč. Nakonec jsem měla krosnu za 2300Kč asi ve 30% slevě. Takže dobrý😉.

Karimatka

Protože jsem chtěla spát hlavně venku (zpětně konstatuji – blbost). Tu ale nelituju, že jsem ji měla. Třikrát jsem ji skutečně využila ke spaní venku a párkrát pro pauzy na jídlo či odpočinek. Společně s nafukovacím polštářkem mě stála 500Kč.

Spacák

Spacák jsem měla z domova. Teplý, lehký, ale celkem obří. Teď zpětně závidím těm, co měli jen třeba vložku do spacáku (hlavně kvůli místu a rychlosti ranního balení) a používali na ubytováních místní deky (bez toho by to byl trooooochu ekl). Na druhou stranu jsem pak měla ten luxus a mohla spát venku. A pokud jste zimomřiví, tak spacák – i třeba lehký, určitě využijete. A suma sumárum, raději si snad ten spacák vezměte.

Boty

Měla jsem na sobě ty nejlepší možné boty (pro mě a podle mě) – Adidas Terrex. Boty, ve kterých už jsem měla zaběhnutý Spartan Sprint a Spartan Super. Takže boty byly prošlápnuté, s dobrým vzorkem a pohodlné. Mimochodem ty boty se mnou po téhle “tůře“ běželi i Spartan Beast😳.
Další, co mít nemusíte, ale 100% to doporučuji, jsou sandály. Já jsem si je opět objednala z 4campingu (není to reklama). Objednala jsem si k nim na pobočku asi šestery, vyzkoušela je, zkonzultovala a nakonec jsme se shodli, že paradoxně ty nejlevnější mi sednou nejvíc a jsou i pro mé účely nejlepší. Stály 600Kč a mám je pořád.

Další oblečení

Dobrá nepromokavá bunda. Jasný, můžete si vzít pončo, ale po nějaké době se budete cítit jako v sauně a určitě to není tak pohodlné, jako dobrá nepromokavá bunda. Ale možná jsem měla jen štěstí na bundu – značka Regatta. Fakt příjemná, fakt nepromokavá. Ale v tom případě musíte mít nepromokavý obal na krosnu👍.

Dobrý ponožky. Za ty dejte klidně 200-300Kč, nebojte se toho, fakt se vám to vyplatí. Já vám už teď můžu prozradit, že díky dobrým botám a ponožkám jsem ušla za necelé 2 týdny skoro 400 km a to jen z pár puchýři.
Fakt se to nevyplatí podcenit. Já měla tyhle od ZULU a ještě jedny pobodné (ty nemám tušení, kde skončili) a pak myslím dva páry běžeckých kotníčkových. Celou dobu jsem myslím střídala troje ponožky. Dobré kvalitní ponožky nemusíte pořád prát, stačí je vyvětrat. Stojí to rozhodně za to.

Z oblečení jako takového jsem měla mikinu, dlouhé kalhoty, kraťasy, triko, tílko, funkční tričko.

Doplňky

Doporučuju trekové hole – já měla půjčené, žádné ultra supr čupr, ale naprosto dostačující. Doporučuju vybrat nějaké lehké a snadno složitelné, pokud je zrovna nebudete chtít používat, ať se s nimi zbytečně neotravujete. A nebo můžete jako správný poutník zvolit klacek, ale nespoléhala bych na to, že na vás nějaký bude čekat vedle cesty🤐.

Čelovku jsem nakonec nevyužila ani jednou (ale to proto, že jsem vždy vyrážela až po rozednění). Jinak se hodí a moc neváží😉.

Powerbanka – rozhodně se hodí. Samozřejmě čím menší a s čím větší kapacitou – tím lepší.

Rychleschnoucí ručník – 100% využijete.

Šitíčko. To se nakonec nehodilo mně (vyjma propichování puchýřů 😅), ale dvakrát jsem ho půjčovala. Byl to fajn pocit mít něco takhle užitečného (jako jediná na Alberque😎).

Příruční batůžek. Když budete chtít jít jen tak do města nebo na večeři, nebudete s sebou chtít táhnout krosnu – to mi věřte. Vak na záda nic neváží a místo nezabere – dobrá volba👍.

Hydrovak💦 – to je must have, protože láhve prostě nechcete tahat.

Žínka – hodila se👍.

❗️Špunty do uší – ANO! Ano, ano, ano!❗️

Letenky a jízdenky

V roce 2019 mě stála zpáteční letenka do Madridu (s přestupem v Zurichu) a odbaveným zavazadlem cca 4000Kč. Dopředu jsem si koupila i jízdenku na autobus do Ovieda a stejně tak i jízdenku ze Santiaga do Madridu – dohromady cca 2000Kč. Bohužel nedokážu posoudit, zda se to nějak moc vyplatilo (kupovat jízdenky takto dopředu), ale naopak letenky jsem kupovala v celku na poslední chvíli, ale za to se Swissem – a to byl moc příjemný zážitek💙 .

Kosmetika

Pokud jednu věc nesmíte zapomenout, tak je to vazelína ( a dobrý ponožky!). Bez vazelíny ani ránu. Fakt je to zázračnej pomocník na chodidla.🤍

Dále opalovák – stačí ho vlastně jen troška do malé cestovní lahvičky.

Repelent – za mě ano, pokud na něj máte místo.

Kapesníky – vezměte si je s sebou. Nemusí to být 5 balíčků (opět – dají se koupit po cestě), ale 2 balíčky se neztratí určitě. V Alberque toaleťák skoro vždycky byl, ale možná jsem měla jen štěstí. Po cestě – PROSÍM – pokud budete potřebovat na toaletu, tak to po sobě zahrabte🚽. Moc moc prosím.

A věci jako zubní kartáček a pasta – to snad ani psát nemusím 😉 .

Co jsem měla, ale fakt jsem nepotřebovala?

Brala jsem si s sebou i celtu – tedy v mém případě plachtu na kytky😂. Ta se hodila při spaní venku, ale během cesty jsem ji i s kolíky nechala (schválně) v jednom Alberque. Moc těžké a využitelnost malá (už jsem nechtěla spát venku, takže nulová).

Nádobí. Příbor jsem použila jedinkrát, a to jen proto, že jsem pro něj chtěla najít využití. Misku a hrneček ani jednou. Stejně tak krabičku. Myslela jsem, že si do ní budu dávat ovoce atp. Zbytečné, naprosto.

Koupila jsem si (ale nakonec s sebou nevzala) slovník beze slov. Je to podle mě fantastická knížka, když se ocitnete někde bez telefonu a musíte se domluvit. Ale tady – s připojením na internet a překladač v telefonu, jsem se domluvila vždycky. Sice blbě, ale domluvila.

Měla jsem s sebou rozdvojku do zásuvky, ale bohužel se skoro nikde nedala použít. Takže doporučuju jen prostě nabíječku/ kabely (na telefon, hodinky, čelovku, sluchátka).

Lékárničku. Dezinfekci si určitě vezměte (minimálně na propichování puchýřů), ale jinak jsem toho měla spoustu v duchu „co kdyby“, ale jelikož člověk nechodí jen divočinou, tak bych se příště nebála jít daleko víc na punk.

Další věc, kterou jsem moc nevyužila, byl mini prací gel, abych si prala v umyvadle – taky by se to dalo bez toho😉. Využila jsem ho asi dvakrát (a blbec pak měla za to, že můžu prát červenou podprsenku a bílé triko🤣) a 2x nebo 3x jsem si vyprala normálně v pračce v Alberque.

No a vlastně plavky – koupat se v podprsence a kalhotkách je cajk.

Pokud by vás zajímala cena, kolik jsem za tohle dobrodrůžo dala před odletem, bylo to asi 10 355 Kč.
Jsem celkem překvapená, jak dobré poznámky jsem si v některých věcech dělala😅…

1 thought on “Camino Primitivo – co s sebou

  1. Děkuji za článek! Chystáme se s kamarádkou, a nejhorší moje noční můra je cesta tam a zpět – letadla, autobusy.. Ale taky těžký batoh na zádech. Tak aspoň vím, co nebrat. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.