Camino

Camino – o co vlastně jde?

Když jsem zase začala o Caminu mluvit, došlo mi, že spoustu pojmů je dobré vysvětlit. A v první řadě tu nejzásadnější – co to vlastně to „Camino“ je?!

Camino de Santiago = Svatojakubská pouť. Ve zkratce Camino.

Z historického hlediska se jedná o poutní cesty (pozor – není to jen jedna cesta), které končí ve městě Santiago de Compostela, kde jsou v katedrále (údajně) ostatky svatého Jakuba (patrona poutníků).

Pro zajímavost – Jakub je španělsky Santiago.
Další zajímavost – podle tety Wiki byla první zaznamenaná pouť vykonaná v roce 951.

Ale proč to lidé chodí?
Původně se jednalo jednoznačně o duchovní poutě, které spousta lidí vykonávala z místa svého bydliště do Santiaga (nebo po některé z oficiálních tras, které byly značené a byly podél nich vystavovány kaple, kříže atd.).
A jak je to nyní? Nyní je to na každém poutníkovi, z jakého důvodu/s jakým cílem se na pouť vydá. Pro většinu lidí, kteří se na cestu vydají je to stále pouť – tedy ne výlet. Co to ale znamená? To je každého věc. Pro mě to znamenalo vystoupení z komfortní zóny – velké vystoupení. Znamenalo to pro mě počítat s tím, že to bude těžké a chci to mít těžké a plné přemýšlení a času stráveného sama se sebou. Pouť, od které jsem očekávala „něco přerodového“ a to se skutečně stalo. Těžko se to popisuje – to prostě musíte zažít.
Ale hlavně – nemusíte při tom “trpět“. Nemusíte si to dělat těžké ani duchovní. Můžete to pojmout jako výlet – můžete cokoli.
A samozřejmě nesmím zapomenout zmínit, že ty “hlavní“ trasy vedou z určitých měst do Santiaga, ale vyrážet můžete klidně z Prahy (asi byste nevěřili, kolik lidí už to udělalo!), anebo zvolit i české svatojakubské trasy, nebo italské!

Jaké ty trasy tedy jsou? Zmíním tady těch 5 nejznámějších, ale věřte mi, že jich je spousta!

  • Francouzská (790 km) jedna z nejslavnějších a těch „dlouhých“.
  • Camino del Norte (830 km) cesta vedoucí na severu Španělska podél pobřeží. Moje vysněná cesta, ale bohužel – to se za 14 dní nesfoukne😄. Na tuto cestu se můžete napojit i s Ovieda – města, ze kterého vede i Primitivo.
  • Camino Primitivo (320 km) Tuto cestu jsem šla já a šla jsem jí s vědomím, že je sice „krátká“, ale zato “nejtěžší“ (co se do nastoupených km týká). Je to centrálním Španělskem. Je to nádherná cesta a chodí ji relativně málo poutníků. Albergue je tam ale dostatek, to se nemusíte bát.
  • Portugalská (Camino Portugués) Tuto cestu můžete začít v Lisaboně nebo v Portu(250 km) a následně si můžete zvolit pobřežní cestu a nebo tzv. central. Obě mají něco do sebe, ale obě jsou vážně HODNĚ frekventované (hlavně českými poutníky).
  • Z Finisterre (87 km) Jelikož je to pod 100 km, aby se vám cesta započítala, uznává se jen včetně zpáteční cesty přes Muxíu (114 km). Já jsem tuto cestu šla, ale opačne. Ze Santiaga jsem se popovezla do Muxíi (tu MUSÍTE vidět – věřte mi, nikdy na to místo nezapomenete) a pak pěšky do Finisterre – tedy na konec světa. Ale pokud nemáte čas a chcete Camino zažít, zvolila bych tuto trasu. Z konce světa do Santiaga de Compostely.

Albergue

To jsou jednoduše ubytování pro poutníky. Já jsem měla původní záměr v nich nespat a spát venku. Ale určitě se o tenhle zážitek nenechte ochudit! Je to něco neuvěřitelného! Pro mě, coby pro člověka, který nenáviděl tábory a jezdil jen po chalupách s rodiči a penzionech s partnery, to byl jedinečný zážitek. Někde jste ubytovaní na palandách s dalšími 5 lidmi v místnosti, jinde je vás 60 v obrovské místnosti mnišského kláštera. Neuvěřitelné zážitky. Některá ubytování jsou stará, jiná vás naopak překvapí čistotou a pohodlím. Ty nejlevnější jsou za 5€, ale pozor – jsou obvykle plná již v poledne. Jsou poutníci, kteří vyrážejí v pět ráno a v poledne mají etapu hotovou. V hodně vytížených místech/ městech se Albergue také plní hodně rychle a je proto lepší si udělat rezervaci. Na spoustu z nich najdete letáky po cestě, anebo doporučuji aplikaci Buen Camino. To je prostě zázrak – jednak na mapu, etapy, ale i na ubytování. Na některá můžete psát zprávy přes whatsap, jinam volat (to je pak bez španělštiny obtížné). Ceny jsou tedy 5-15€.

Kredenciál

To je něco jako pas poutníka. Dostáváte do něj razítka na ubytováních, v restauracích, kostelech atd., a na základě těchto razítek pak můžete využívat právě ubytování pro poutníky.
To nepodceňte – slyšela jsem, že obzvláště ke konci cesty, kdy se přidávají na pouť i lidé, kteří jdou jen 100 km (to je minimální počet kilometrů, za které dostanete v Santiagu diplom za absolvování poutě), se na ubytováních hodně řeší, kolik máte razítek a za poslední etapu (tedy jestli nevyužíváte taxi atd).

Značení cesty

Cesta je značená pomocí svatojakubské mušle. Jen pozor – může se vám stát, že v některých regionech jdete po směru „od konce paprsků do středu mušle“ a pak přejdete hranice Galicie a jdete ve směru „od středu mušle k paprskům“. Ale na 90% míst jsou šipky – takže jděte po šipkách😄. A když si nebudete jisti, jděte podle aplikace, anebo za ostatními (a pokud uvidíte, že jde někdo špatně, tak na něj zavolejte nebo pro něj doběhněte – je to samo o sobě dost náročné a nikdo si nechce zbytečně zajít/ ztratit se).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.