Cestování

Budapešť

Do Budapešti jsme se vydali letos poprvé v životě a to jen díky tomu, že jsem to koupila Davčovi k Vánocům a svátku jako dárek? Upřímně, není to tak profláklé místo a to je myslím obrovská škoda!! Je to totiž překrásné město se spoustou památek, které nám vzali dech?

Základní info – Budapešť je hlavní město Maďarska, protéká jí Dunaj a její název je složenina jejích dvou částí – Budín a Pešť?

Doprava

Do města se dá dostat letadlem, vlakem i autobusem. My jsme využili poslední možnost a jeli autobusem od společnosti Eurolines z Prahy do Budapešti. Cesta trvala asi 7hodin, stavělo se v Brně a Bratislavě.

Dalo se to zvládnout v pohodě, ale vlak by byl rozhodně pohodlnější (o letadle nemluvě).

Co se týče dopravy po městě – rozhodně využívejte MHD. Po městě je dokonalá síť hromadné dopravy – tramvaje, metro i autobusy – a dostanou vás kamkoli.

Lístky stojí pár korun – jednorázový 350HUF, lístek na 24hodin1650HUF, lístek na letiště 900HUF…

A určitě se vyplatí. My ho využili na 100%.

Co se týká „kvality“ veřejné dopravy, tak to už je něco jiného?. Davču přímo děsila?, mě to přišlo spíš zábavné? – jezdit v něčem, co by u nás bylo leda v muzeu. Stojí za to využít metra M1 – je nejstarší a stojí za to. Stanice metra jsou jedna jako druhá a v každém vagonu metra si sedne asi tak 15 lidí nanejvýš.

    

Informace o veřejné dopravě – https://bkk.hu/en/tickets-and-passes/prices/

Veškeré změny v dopravě naleznete zde – https://m.bkkinfo.hu/ (my například díky tomu zjistili, že o víkendu vůbec nejezdí metro, které by nás dostalo zpět na nádraží…)

Peníze a ceny?

100 maďarských forintů (HUF) je přibližně 8Kč.

Ceny jsou podobné jako u nás, ale spíše příznivější. Například večeře o třech chodech v centru města nás dohromady i s dýškem a nápoji stála 700kč.

Jídlo nakoupíte v jedné ze spousty samoobsluh, jako je například Prima nebo Spar. Stejně tak tu najdete i tzv. vietnamské samoobsluhy, které jsou skutečně překvapivě levné!

Památky

Parlament

Maďarsky Országház, je jedním z národních symbolů Maďarska a jednou z nejstarších vládních budov v Evropě. Po roce 1989 rovněž symbolizuje návrat Maďarska ke svobodě a demokracii. Z fotek se to ani tak nezdá, ale je to přímo neuvěřitelně velká budova! Skutečně nesmírně rozsáhlá a překrásná. David se do ní zcela zamiloval – básnil o ní tam, doma – pořád.

Boty na Dunaji – židovský památník

Židovský památník připomínající památku 60 židovských dětí, mužů i žen, kteří byli 19. prosince 1944 vysvlečeni donaha a po pochodu na tomto místě zastřeleni salvou z kulometu  a shozeni do Dunaje.

Na jejich památku je zde vytvořených 60 párů bot jako sochy – vymodelované podle skutečných bot z roku 1940. Narovinu – byli jsme tam mimo sezonu a stejně to tam vypadalo jako fotokoutek. I já jsem si to chtěla vyfotit, ale pietně jsme respektovali tíhu toho místa v tichosti.

Budínský hrad

Je to historický hrad, někdejší palác a sídlo uherských králů, nazývaný též Královský palác, či Královský hrad. Dostanete se k němu přes lanový most, který je sám o sobě také velice populární. Abyste se dostali nahoru, můžete využít lanovku, která je ale zbytečně drahá a daleko lepší je se projít kousek po nábřeží  a vzít to na hrad přes zahrady. Tam jsou dokonce jezdící schody, což je skutečně zábavné. Hrad je na seznamu UNESCO, uvnitř jsme nebyli, ale je z venku je vskutku pěkný.

Bazilika Sv. Štěpána

Bazilika svatého Štěpána je římskokatolická bazilika pojmenována na počest prvního uherského krále a světce Štěpána (975–1038), jehož mumifikovaná ruka je uložena v relikviáři.

Náměstí Hrdinů, Památník tisíciletí

Náměstí hrdinů leží na konci Andrássyho třídy (Andrássy út) před městskými sady. Je to jedno z hlavních náměstí. Btw – městské sady rozhodně stojí za procházku hlavně kvůli hradu Vajdahunyad?

Hlavní dominantou náměstí je Památník Tisíciletí. Skládá se z 36 metrů vysokého sloupu se sochou archanděla Gabriela na vrcholu a jezdeckými sochami knížete Arpáda a šesti kmenových knížat při patě, a kolonády se 14 sochami představující jakýsi pantheon uherských dějin. Zpodobeno je zde osm významných uherských předhabsburských králů a pět vůdců protihabsburských povstání (zkopírováno z Wiki – já bych o tom řekla, že je to monumentální se spoustou soch?)

Rybářská bašta a Matyášův chrám

Rybářskou baštu najdeme jí v Budíně v docházkové vzdálenosti od hradu hned vedle Matyášova chrámu. Mě upřímně přišla jako velký bílý  hrad z písku a nebo kulisy k filmu. Pochází z počátku 20. století.

Matyášův chrám je římskokatolický gotický kostel a je zasvěcen Nejsvětější Panně Marii. Ten mi do určitě míry připomíná Hlubokou, až na tu střechu. Ta se mi skutečně nelíbí.

Gellértův vrch a socha Svobody

Gellértova hora je 235 metrů vysoká hora nad řekou Dunaj v Maďarsku. Je pojmenována po Svatém Gellértovi, který se po smrti krále Štěpána nepohodl s jeho zástupci a byl během povstání napaden rozlíceným davem, vsazen do káry a shozen z hory.V úbočí hory dnes stojí socha Svatého Gellérta a uvnitř hory je Gellértova jeskyně, která ústí k hotelu Gellért a k Dunaji.

Socha Svobody byla vztyčena v roce 1947 na památku osvobození Maďarska od nacismu během druhé světové války. Socha se nachází na 26metrovém podstavci a tvoří tak dobře viditelnou součást budapešťského panorámatu. Je vysoká 14 metrů a je z bronzu.

Výšlap určitě stojí za ten výhled. My skoro vyflusli plíce, ale měli jsme chřipku – takže výmluvy stranou a vyšlápněte si to.?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.