Knihy, Kultura

RECENZE: Bestie uvnitř – Liselotte a Søren Hammerovi

Tuhle knížku jsem dostala do ruky v honbě za podobným vzrušením, jaké ve mně vyvolal Sněhulák. Pan knihovník mi vybral asi 15 knih, které by měli být podobně seversky mrazivé. Ani o jednom autorovi nebo knize jsem nikdy neslyšela. Cítila jsem se celkem hloupě a proklínala se, že už tolik nečtu.

Věděla jsem, že jednu knihu musím vybrat. Jen jednu, protože vzít dvě, rozečtu obě a za ten měsíc je nedočtu. Náhoda to chtěla (a pomohl i obal a název), že jsem vybrala tuhle knížku.

Upřímně, vůbec se mi zprvu nelíbila. Hlavní vyšetřovatel se mi nezamlouval – tedy, to je slabé slovo. I tlusťoch z Jake a tlusťoch mi je bližší. Ale říkala jsem si, že to musím překousnout – protože několikanásobná vražda, to bude něco.

Nebylo. Nebylo a nebylo. Měla jsem pocit, že vím kdo to udělal – pak mi to bylo potvrzeno a já ztratila zájem zcela. Co mě vrátilo do hry byl milostný pletich uvnitř oddílu. Kdyby ho autor použil víckrát, vůbec by mi to nevadilo 😀

Každopáááádně… když začala hlavní zápletka eskalovat, každou chvíli jsem musela knížku odložit a jít si udělat pití nebo jen chodit po bytě a mumlat si.

Nemůžu vám vysvětlit proč mě ta knížka tak vzala – tedy pokud jste ji četli, můžete si dát dvě a dvě dohromady. Ale jinak o tom až jindy.

Každopádně pointa „vrtěti psem“ byla naprosto GENIÁLNÍ! Naprosto mě to dostalo. Nedokázala jsem zaujmout žádné pevné stanovisko a upřímně mě vyděsilo, jak snadno se takové věci mohou dít. Tedy pokud jste viděli film Vrtěti psem, asi mě pochopíte spíš. Manipulace masami skrz media, emoce a společného nepřítele – snadno a rychle.

U této knihy mě skutečně mrzí, že se jí nedostalo větší pozornosti. Málo která kniha má našlápnuto ke světovému bestselleru jako tato. Má skvělá hodnocení od těch nejpovolanějších, ale stejně se jí takové pozornosti nedostavilo. Určitě ne na české scéně.  Možná se objevila v době, kdy na ni nebyla společnost připravena. Nebo možná šlo o špatnou mediální kampaň, nevím. Každopádně si umím představit film na základě tohohle románu a myslím, že by rozhodně nezapadl. Mluvilo by se o něm a vzbuzoval by emoce – a tak by to mělo být. Nejsem naivní, neočekávám, že by si ho přečetlo tolik lidí, aby se o tom mluvilo a vzbuzovalo nějaké centrální emoce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.