Učení se

Aplikace na učení se (nejen) portugalštiny

V první řadě bych chtěla říct, že samostudium je možná super – nezávislé – zadarmo, ale bez pevných základů a kontextu, který vám dá rodilý mluvčí nebo dobrý lektor, se prostě neobejdete.
Za tím si stojím a myslím si, že vám to potvrdí každý, kdo se snaží naučit po své ose jazyk už x let, zná slovíčka, ale správnou větu nesloží/ o výslovnosti si může nechat jen zdát.

ALE! ano, pokud za žádnou cenu nechcete dávat peníze za lektora, ale za aplikaci rádi zaplatíte, tak pro vás mám nějaké tipy ;). A pokud chcete používat aplikace jako doplněk k lekcím daného jazyka, tak za mě palec hore a mám pro vás spoustu tipů.

ToboPTPortugal

Tuhle aplikaci jsem si fakt oblíbila! Je tam správná výslovnost, učíte se pomocí jazykových kartiček a symboly jsou smysluplné a pomáhající. Baví mě i jejich hry – tam samozřejmě za špatnou odpověď následuje „trest“ formou reklamy. Pro mě je to motivace se lépe soustředit a snažit se si vzpomenout o to víc (a o to hlouběji se nám pak slovíčko zaryje do paměti).
Tobo je ideální pro učení se slovíček. Postupně se vám také odemykají okruhy jako Denní konverzace, Dny a měsíce, Cestování … a v nich máte základní věty, fráze, které máte napsané i namluvené. Největší výhoda aplikace je (pro mě), že je česko-portugalská!

A pro ty, kteří se chtějí učit portugalsky, tak Tobo je evropská portugalština 😉 .
Aplikace je jinak naprosto zdarma a bez omezení! To je za mě prostě pecka! Pokud by vás reklamy hodně štvaly, můžete si appku zaplatit a reklam se tak zbavit;) .

Drops

Asi moje nejoblíbenější aplikace, na kterou mě přivedla moje učitelka, ale zároveň nejotravnější bez předplatného 😅.
Pokud totiž nemáte předplatné, můžete aplikaci používat pouze 5 minut každých 10 hodin. ALE – za shlédnutí reklamy máte +1 minutu a pokud se rozhodnete pro pořízení předplatného, tak vězte že skoro obden mi to nabízí ultra supr čupr slevu 40% na roční předplatné a dvakrát už se mi nabídla sleva na lifetime předplatné za 1270Kč, myslím.

Aplikace je zábavná a moc se nemaže s tím, na jaké úrovni jste. Takže ano – po dvou týdnech používání jsem tam měla balíček konverzace o práci a ta slovíčka vážně nebyla snadná a výslovnost skutečně portugalská = dost rychlá. Ale na druhou stranu – taková je realita. Základ je se naučit slovíčka, umět je vyslovit, ale pokud se je nenaučíte slyšet s výslovností, jakou mají portugalci, tak je vám to trošku k ničemu. Aplikace je tak akorát hravá a srozumitelné. I ve verzi zdarma máte kdykoli během dne přístup ke slovíčkům a frázím, které jste se již naučili a můžete si je opakovat (pěkně postaru).

Jazyk: anglicko-portugalský (a spousta dalších jazyků na výběr!)

DUOLINGO

Já vím já vím, o téhle appce ví už i moje mamka🙃. Mám kamarády, kteří jsou na ni schopni jet i několik let (vážně!) a mají řadu delší 380 dní – pro mě neuvěřitelný. Za mě má tahle apka obrovskou nevýhodu – začne mě vždycky po nějaké době nudit. Před Caminem jsem se skrz ní chtěla naučit nějaká slovíčka a základní věty. Za dva týdny jsem se naučila jen že „Juan comes manzanas.“ a tím to více méně haslo.
Momentálně je pro mě appka nepoužitelná zejména proto, že nabízí pouze brazilskou portugalštinu (a to vážně není totéž).

Věřím tomu, že appka si zakládá na perfektní výslovnosti, je možné tam psát i dotazy/poznámky, a i bezplatná verze se dá používat – ačkoli když jsem ji teď vzkřísila (a kdyby mě bavila), tak bych ji po pár dnech zahodila, anebo si musela koupit přepdlatné.
Na předplatném nic špatného nevidím – takovéhle aplikace si zaslouží ocenění. Za mě je ale potřeba si vybrat takové, které skutečně využijeme😉.

Takže ji určitě doporučuju pro všechny, jako takový odrazový můstek mezi aplikacemi na učení se jazyků. Pokud vás ale nebaví nebo začne nudit, nenechte se odradit a zkuste jiné appky👍.

Learn Portuguese Phrases

Brazilská portugalština, takže víc jsem ji moc nestudovala.

Portuguese Phrasebook – Travel

Ja k název napovídá, jsou to fráze. Ale můžete si tam třeba doplnit/ pozměnit, že chcete vědět přesně jak se řekne „Prosím, stůl pro 4/5/6 osob.“ , což může být celkem užitečné👍.

Aplikace je zdarma.
Jazyk: anglicko-portugalský

V dalších článcích se chystám na další tipy na učení se nejen portugalštiny a dokonce nejen jazyků. Ukážu vám online appku na učení se doslova a do písmene hrou, dále kartičky anki a tak trochu tajný tip, kde a jak se je naučit naplno užívat a taky knihu, která mi v učení se obrovsky pomohla!😊

Takže pokud nechcete, aby vám nic uniklo, stačí mě sledovat na Instagramu nebo odebírat blog a budou vám chodit upozornění POUZE na nové články😉, žádný spam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.