Portugalsko

7 důvodů, proč si zamilovat Portugalsko

Pokud si tu nenajdete lásku, tak asi těžko.

Ne, teď vážně. Přijde mi až skoro trapné, že se mě tu na to VŠICHNI ptají. Co se ti tu líbí nejvíc? Miluješ Portugalsko, viď? … Jak ráda bych jim řekla, že ne, že tu miluju jen toho chlapa a je mi tak celkem putna, jestli jsem v Portugalsku nebo v ČR.😅

Celebrating Czech Republic GIF by Český olympijský tým

Musím uznat, že nejsem nijak nahajpovaná a každému nepíšu, jak je Portugalsko fantastický a nejlepší na světě. Protože sorry, ale není😀 . Já sem pražská holka a nikdo mi to z těla nevytluče. Krásou u mě pořád vévodí Srí Lanka, ale žít bych tam nemohla. A Portugalsko je KRÁSNÉ! Ale má svoje mouchy …

A jelikož to nechci hanit (tak špatné fakt není), tak to jen shrnu a vrhneme se na to dobré.

 • zdravotní systém
 • cena benzínu a mýto
 • výše platu/ životní náklady
 • množství toulavých psů
 • portugalština (debilně těžkej jazyk na výslovnost)
 • nefunkční veřejná doprava
 • někde berou jen portugalské kreditky (prostě s Revolutem ani ČSOB nepochodíte)
 • eukalypty (to je + i -, vysvětlím😉)
 • A taková moje nevýhoda je asi to, že jsem v zemi s oceánem, ale bydlím hodinu cesty od něj. Hodina by byla málo, mít auto, které nežere jak tank…

A teď to dobré.

1. JÍDLO

To si zaslouží celý článek, ale jídlo je tu prostě skvělý. Ryby, mořské potvory, maso, maso, maso… Mají neskutečné množství tradičních jídel a ano, některá pro mě byla trochu na zepřenou, ale většina mi chutná, některá miluju!

2. SILNICE

Divný, já vím, ale nevěřili byste, jak krásné a prázdné silnice (mimo Lisabon) tu mají! To je sen! Z těch si učůrávám pokaždé, když někam jedeme. Ale má to svojí cenu – cesta z Coimbry do Porta a zpět vyjde myslím na 20€ jen na mýtu. To není tak moc, ale teď si řekněme – dali byste 260Kč za KAŽDOU cestu Praha-Brno a díky tomu měli D1 skutečně opravenou a průjezdnou. Já nevím (ale těžko soudit – já tam nejezdím 😅)

3. POČASÍ

Sem asi holka šťastná, ale za těch 8 týdnů, co jsem tu byla v létě a říjnu, tu pršelo přes den asi 4x☀️. Ale je fakt, že když jsem odjela, tak v září to tu propršelo PRÝ celkem fest, tak proto říkám – holka šťastná.

Ale i kdyby pršelo, je tu neskutečně příjemně. V létě umí být vedro, ale nevím čím to je, ale snáším to líp, jak většina místních, se kterýma jsem se bavila 😅. Počasí tu vážně miluju🌺.

4. PŘÍRODA

Tohle mi třeba přijde krásný příklad toho, jak lidi vnímají přírodu kolem sebe:

Paulo při návštěvě ČR neustále opakoval, jak jsou ty naše lesy boží a jak je to tu všechno tak strašně zelené a živé a krásné a u nich je to všechno jen eukalyptus-eukalyptus-eukalyptus. No a já to tady zase miluju, protože je to všude zelené a živé😄 (ale na kráse české přírody se rozhodně shodneme).

Je fakt, že eukalypty jsou tu vážně všude a pro ekosystém to není dobré (co jsem tak pochopila), ale ta vůně – to je bomba.

A při návštěvě San Pedro do Sul – naprostá nádhera! Koupání se v přírodních jezírcích, sen.

5. LIDI

Jak už jsem říkala, jsem šťastná holka a až na jednoho krypla na poště (a autobusáky, až na jednoho) jsem tu narazila jen na samé milé lidi. Někteří jsou milí skoro až moc – potom, co mi 3. paní na první návštěvě Portugalska řekla, že jsem krásná, sem se vyžrala o 4kila😅.

Ale fakt, zatím mám pocit, že až na ty řidiče se tu snaží porozumět i mojí špatné angličtině a když už něco řeknu portugalsky, tak jsou vážně rádi (i když mi podle mě nerozumí 😄 ).

6. SPORT

Tady narážím na to, že v Čechách jsme na tom myslím dost podobně, ale chci to tu taky pochválit a vyzdvihnout. Třeba bazén v Coimbře je Olympijský = 50m a 25m. Kvůli covidu to mají rozdělené na 75 minut, za které zaplatíte 2,5€ (pokud nemáte permici), což je skvělá cena a navíc, pokud se sprchujete déle a přijdete pět minut po limitu, nikdo nechce žádné peníze navíc.

Fitka hezky vybavená, venkovní fitka jakbysmet. Hodně lidí tu běhá a cyklostezek je tu také dosti (ale ty kopce…). Takže pro sportovního ducha je tu toho vážně dostatek – o surfování nemluvě. Ale to se mě pořád uplně moc netýká – já to zkoušela jen na Srí Lance v teplém oceánu a tady jsem do té ledárny ještě na surf nevlezla😅.

Jen teda ta problematika

7. PAMÁTKY

Spousta z nich má vstup zdarma, jiné jsou zpoplatněné, ale na každém kroku nějakou najdete a já jsem nadšená. Česká architektura a historie/památky je jedinečná, ale stejně tak tady. ČR pro mě vede, ale tady to taky miluju. Je to jiné, ale krásné! Takže ty si také zaslouží svůj článek/ články😉.

2 thoughts on “7 důvodů, proč si zamilovat Portugalsko

 1. Ahoj, hezke shrnutí. Já žiju v Aténách a je si to hodně podobné co se týče záporných věcí.
  Nedávno jsme byli na jednodením výletě cca 2,5hod od ATH a cena mýta byla 25E. Přidej drahý benzín.. takže v Řecku to není na nějaké výletování. Zdravotní systém (státní)…to je taky kapitola sama pro sebe. Spousta toulavých koček a psů (těch už je míň v ATH), výše platu, neexistující chodníky (natož cyklostezky), kolikrát musí člověk prostě jít po chodníku. Jelikož na chodníku se často nachází zaparkované auto, motorka, popelnice, sloup nebo zasazený strom… Ano, lidi jsou tu taky milí, úžasný jídlo a kafe (jejich freddo) a často na každém rohu. Počasí, silnice ale drahé mýto, příroda je krásná ale spíše na severu Řecka, jinak okolí Athén vzhledem k posledním požárům dostalo zabrat a není kam se vydat do přírody. v Česku je daleko více možností.

  1. To zní hodně podobně! Mám pocit, že každý, kdo nadává na ČR, by si měl vyzkoušet žít chvíli v zahraničí, aby ocenil, co u nás máme…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.