Ze života

#2 Výchova štěněte – Jméno

Upřímně si neumím představit, jak budeme dávat jméno dítěti, když na tom psím jsme si skoro vylámali zuby. Navzájem?

Ne, přeháním, ale sranda to tak úplně nebyla. Zprvu to tak vypadalo – když jsme pojmenovávali Vafli, měli jsme na to dost času a spoustu jejích fotek z dočasné péče. Bráška jednoho dne přišel, uviděl fotku a řekl, že vypadá jako wafle – měla tmavý čumák a nožky jako připečená wafle. A bylo jasno. No, v den kdy jsme si pro ní měli jet si to paní rozmyslela a nechala si jí a my si jeli pro úplně jiné štěně jinam??Ale jméno se nám tak líbilo, že jsme ho nechali.

Ale o tom tenhle článek nebude – spíš o několika tipech, jak a jaké jméno vybrat?

1. Výslovnost

Až budete mít nějaké jméno, několikrát si ho zopakujte s různými intonacemi hlasu – tedy vyzkoušejte ho zakřičet, říct zle a říct ho mile. Dá se ze jména udělat zdrobnělina? Není to jazykolam? Tohle všechno totiž bude hrát roli, až budete učit pejska na přivolání a stejně tak kdykoli ho budete kárat a nebo ho bude během vaši dovolené venčit známí. Například Burgr je krásné jméno, ale špatně se vyslovuje natožpak volá.

2. Délka

Tady asi není moc co vysvětlovat. Pokud pojmenujete psa Kasiopea, protože se vám to jméno líbí, tak se smiřte  se jménem Kasí, protože Kasiopea na ní skutečně volat nebude. Fakt ne. Už Mandle je celkem dlouhé jméno, na volání není úplně vhodné – ale není to nejhorší. Proto jsou možná tak používaná jména Rita, Brit, Pajda, Máňa atd. – jsou krátká, snadno vyslovovatelná i skloňovaná.

3. Zapamatovatelnost

Tohle je například celkem podstatné pro mě. Jsem ráda, když si její jméno pamatuje co nejvíc lidí. Pejskaři si navzájem mohou říct, že je pes hodný – hravý, nebo naopak nespolečenský. Ale pro mě je už dost podstatné to, že ji lidé budou znát a když se ztratí, budou o ní vědět a budou vědět, jak vypadá. Zdá se to zvláštní, ale mě to přijde podstatné. Takže proto jsme se rozhodli pro netradiční jméno.

4. Dominantní písmena

Ve jméně by mělo být například dominantní sykavka, háček … Takže opět u Rity je to „r“ stejně jako u Brita. U Vafle je to „f“, ale není Tak výrazné. Naopak například Kamil – tam není výrazné nic. Ano, u Mandle taky??

No, takže tak. Mandle na závěr??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.